Szkicowniki
Sklepy plastyczne i sklepy papiernicze dają nam szeroki wybór w papierze na jakim możemy rysować. Od cienkiego papieru ekologicznego do twardych, lub miękkich bloków, które nadają się praktycznie do wszystkiego. W dzisiejszym poście przedstawię Ci kilka rodzajów szkicowników, jak i bloków, na których możemy rysować.
Bloki szkicowe / SzkicownikiTinta Dla Plastyków |
Za gładkie kartki zapłacimy kilka złotych więcej. Gładsze kartki będą lepsze do rysunków wymagających wielu wartsw ołówka, natomiast te nieco bardziej szorstkie będą świetnie nadawały się do szybkich, nieskomplikowanych szkiców.
Bloki szkicowe, jak już wspominałam są przeznaczone do rysowania ołówkiem, co z jednej strony jest dobre, bo ołówek świetnie współgra z takim papierem, z drugiej jednak trochę nas to ogranicza. Papier ten jest zbyt cienki do rysowania kredkami i zbyt mało chłonny do tworzenia na nim markerami.
Osobiście wolę rysować na grubym papierze, ponieważ cienkie kartki lubią się marszczyć, a czasem nawet i urywać. Jednak wiem, że z pewnością wielu rysowników tworzy szybkie, proste rysunki i nie będzie potrzebować papieru o wysokiej gramaturze, tak więc właśnie dla takich rysowników został stworzony taki papier i właśnie takim artystom zamierzam go polecić.
Bloki do akwareli
Szal Plastyków |
Charakterystyczną cechą tych bloków są liczne wypustki, jakie posiada papier. Dzięki niemu farba nie będzie "pływać" po całej powierzchni kartki, tylko w wyznaczonym przez nas miejscu. Z własnego doświadczenia wiem, że nadają się również do kredek akwarelowych zarówno na sucho jak i na mokro. Na pepierze akwarelowym, jak się okazuje, możemy tworzyć również markerami alkoholowymi. Niestety z racji tego, że jest to mocno chłonny papier, przy pracy markerami będzie wchłaniał nam ich zawartość, co sprawi, że markery szybciej nam się skończą. Jednak nie zapominajmy, że blok akwarelowy jest głównie przeznaczony do akwareli.
Papier fakturowany
Empik |
Są dostępne w formie szkicowników lub bloków. Osobiście posiadam pięćdziesiąciokartkowy szkicownik na spirali z Cansona, który jest naprawdę godny polecenia. Papier nie marszczy się, ani nie zgina. Należy zauważyć, że jest tak jakby "dwustronny" - z jednej znajduje się papier fakturowany, a z drugiej papier do akwareli. Wypróbowałam na nim większość technik i jestem bardzo mile zaskoczona. Z pewnością nie jest to mój ostatni szkicownik z papierem fakturowanym. Zdecydowanie jest to mój faworyt.
Czarne szkicowniki?!
Dla urozmaicenia naszych rysunków możemy nabyć szkicownik z czarnymi/szarymi lub brązowymi kartkami, które świetnie kontrastują z jasnymi kolorami kredek. Jest to bardzo ciekawa opcja, która z pewnością poprawi efekt i jakość Twoich rysunków.
Niestety nie wszystkie kredki nadają się do tworzenia nimi na ciemnym papierze. Dlatego przed kupnem takiego szkicownika warto jest to sprawdzić.
Ja tworzę na czarnym szkicowniku na spirali z Niki. Posiadają gładkie kartki, po których powierzchni kredka sunie bez problemów. Na tym papierze, ku mojemu zaskoczeniu, świetnie radzą sobie kredki Polycolor. Jest to bardzo dobry jakościowo pepier, do którego również zamierzam wrócić w przyszłości.
Podsumowując
Rysować możemy na przeróżnych kartkach. Każdy rodzaj papieru daje inny efekt. Zakup szkicownika trzeba dobrze przemyśleć. Skup się głównie na trzech rzeczach:
1. Jaką techniką zamierzasz tworzyć.
2. Na jakim formacie chcesz tworzyć.
3. Czy wolisz grubsze czy ciensze kartki.
Pamiętaj również o tym, że dobry papier to podstawa i nie warto na nim oszczędzać.
Mam nadzieję, że ten post pomógł Ci choćby w najmniejszym stopniu. W razie pytań - komentuj śmiało, bądź na pisz do mnie maila (artcreative@onet.pl).
Powodzenia!
~ SztukaKreatywności
Komentarze
Prześlij komentarz