Farby - wszystko co musisz o nich wiedzieć

Źródło: Pinterest
Farby są nierozłącznym elementem zaopatrzenia każdego malarza. Dzielą się na farby "szkolne" - najczęściej zwykłe plakatowe, które znajdziemy w każdym sklepie papierniczym; farby studyjne, czyli takie które nie posiadają żadnych oznaczeń siły krycia bądź światłootporności oraz na farby artystyczne, czyli takie, które posiadają wymienione powyżej oznaczenia. W farbach artystycznych podana jest również chemiczna nazwa pigmentu.

Jednak, które z nich wybrać? 


Farby akrylowe
Uwaga! Nie mylić z akwarelowymi! 
W sumie to od akrylu zaczęła się moja historia z tzw. malarstwem płóciennym. Farby te mają niemalże kremową konsystencję, przez co łatwo rozprowadzają się po powierzchni płótna. Na kartce jednak sprawdzają się nieco gorzej, ponieważ jak na farby wodne, są one dość gęste. Dlatego jeśli nie zamierzasz używać ich na płótnie, radzę się z nimi wstrzymać.
   
Plusy farb akrylowych:
+ Nie musisz ich rozcieńczać
+ Łatwo rozprowadzają się po powierzchni płótna
+ Dobre zarówno dla początkujących jak i dla profesjonalistów
+ Gdy popełnisz błąd możesz z łatwością za pomocą wilgotnego ręcznika zetrzeć farbę z płótna
+ Bardzo dobra cena

Minusy farb akrylowych:
- Kiepsko rozprowadzają się na kartce, bądź kartonie
- Po dłuższym wdychaniu ich zapachu może boleć Cię głowa
- Nie każdy pędzel się do nich nadaje

Osobiście jestem posiadaczką siedmiu farb akrylowych firmy Renesans.


Miałam wiele farb akrylowych z różnych firm, jednak odkąd w moje ręce dostały się A'kryle z Renesansu nie zamieniam je na żadne inne. Za 200 ml jednej tubki farby zapłaciłam tylko 13zł co jest dużym plusem dla nich. Poza świetną ceną farby te mają piękne zestawienie kolorów. Zauważyłam również, że te żywsze kolory mają dodatkowo "gładki połysk" co sprawia, że efekt końcowy obrazu jest jeszcze bardziej interesujący.
Ps. Przepraszam, że na zdjęciu tubki z farbą są dość przybrudzone, ale chcąc, nie chcąc ciągle są w użyciu ;)

Farby olejne
Nie mogę zbytnio wypowiedzieć się na ich temat, gdyż niestety nigdy nie miałam okazji sprawdzić ich w praktyce :( 
     Z pewnością nie są to farby dla początkujących. Wymagają rozcieńczania, co może być dość problematyczne dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z malartswem. Korzystania z tych farb niestety rzeba się nauczyć, bo z tego co wiem: nie każdemu przychodzi to tak łatwo. Ale mimo wszystko, nie zniechęcajcie się, bo można stworzyć nimi coś pięknego! Spójrzcie tylko, na te cudeńka:

 www.samsprat.com

 Magda Cioroch, IG: @firefly_gone_wild

www.backdoorgallery.co.nz

Plusy farb olejnych:
+ Mocno napigmentowane
+ Łatwo uzyskać wrażenie przestrzennne, czyli tzw. głębień przestrzenną
+ Da się uzyskać nimi duży kontrast
+ Kolory z łatwością się mieszają

Minusy farb olejnych:
- Trzeba je rozcieńczać
- Wymagane jest malowanie nimi w wentylowanym pomieszczeniu, w przeciwnym razie możesz nabawić się zawrotów głowy i mdłości
- Długo schną (nawet do kilku tygodni)
- Powłoka farby może z czasem żółknieć


Farby akwarelowe
Miałam przyjemność malowania nimi i jestem mile zaskoczona. Plusem jest to, że ich rozcieńczaczem jest tylko i wyłącznie woda. Lecz niestety dużym minusem jest ich słabe krycie. 
       Dzięki farbom akwarelowym jesteśmy w stanie uzyskać ciekawe plamy barwne. Niektórzy akwareliści do malowania farbami akwarelowymi używają pędzli ze zbiorniczkami na wodę, które znacząco ułatwiają rozprowadzanie farby po powierzchni, na której malujemy. Jednak należy wspomnieć, że zakup takiego zbiorniczka, nie jest konieczny. 

Nie nadają się do malowania szczegółów. Dlatego jeśli zamierzamy malować hiperrealistyczne twarze - radzę się jednak wstrzymać.
Chociaż może, kto wie zostaniecie jednymi z najbardziej znanych akwarelistów?

Plusy farb akwarelowych:
+ Do rozcieńczania potrzebna Ci tylko woda
+ Ciekawe plamy barwne
+ Po zmoczeniu kartki, przed nałożeniem farby na jej powierzchnię, możemy uzyskać przeróżne wzory, a farba wprost "rozpływa" się po kartce

Minusy farb akwarelowych:
- Nie nadają się do malowania szczegółów
- Słabo kryją
- Musisz kupić specjalny papier do akwareli

Jak już wcześniej wspominałam, miałam przyjemność malowania nimi. Ale nie jestem ich posiadaczką. Obecnie mam tylko blok do akwareli i kredki akwarelowe - jednak o tym może innym razem...

     Reasumując farby akwarelowe nie są dobre dla wszystkich. To zależy od Twoich oczekiwań, bo żaden wielki artysta, który maluje tylko i wyłącznie obrazy wymagające jak największej ilości czasu i cierpliwości o najdrobniejszych szczegółach nie kupi sobie farb akwarelowych i nie zacznie malować nimi najmniejszych szczególików. Bo jest to prawie niemożliwe. Jednak nie skreślajcie ich z tego powodu. Ponieważ prawdziwy artysta, niezależnie od tego czym maluje jest w stanie tworzyć nimi prawdziwe dzieła sztuki.


Podsumowując
Wybór farb jest dość trudny, jednak należy zaznaczyć, że nie wolno na nich oszczędzać! Zastanówcie się czy chcecie malować obrazy wymagające kilku/kilkunastogodzinnego poświęcenia, czy tez wolicie malować szybko i sprawnie (urok prostoty), a może chcecie urozmaicić swoje prace dodając im trochę akwareli? Wybór należy tylko do Ciebie! Powodzenia!
~ SztukaKreatywności

Komentarze

Popularne posty